Víno se u nás stává stále oblíbenějším nápojem. I když jsme samozřejmě do jižní Evropy ještě daleko, k vínu přistupujeme s větší odvahou a zvědavostí. Nejen, že chceme pít více dobrého vína, ale chceme si ho také sami vyrobit. Zejména jih naší země se může pochlubit rostoucím počtem vinařství. Ne každý z nás se však cítí sebevědomě ve výběru vína pro sebe. Nejkrásnější etikety a největší reklama v Čechách nemají s dobrým vínem mnoho společného. Není divu, že začátečníci mají pochybnosti. Dokážete se naučit pít víno? Ano!

Sáhněte po dostupných znalostech a experimentujte

Díky správným tipům o víně získáme praxi v rozpoznávání jednotlivých vlastností vína, naučíme se ho degustovat a taky jej sladit podle našich skutečných preferencí. Stojí za to naučit se víno cítit všemi smysly a nelít ho rychle do krku. Když se zaměříme na jeho vůni, barvu a pokusíme se ho po malých doušcích ochutnat, ukáže se, že cítíme bohatství, které pro nás bylo dříve nedostupné. Jak tedy začít? Samozřejmě při pití vína! Ale nejen kvůli nutnosti pít něco silnějšího, ale pomalu, po malých dávkách, ale často. Nalijeme si sklenici s večeří, použijeme jako aperitiv a doplněk k dezertu. Díky experimentům se učíme cítit, jak vína hrají ve spojení s daným jídlem a která nám vyhovují více a která méně.

TIP: Podívejte se článek: Jak vybrat nejlepší bílé víno?

Pravidla vám pomohou uvést se do tématu, ale nebojte se je porušit

Na začátku našeho dobrodružství s vínem stojí za to vycházet ze základů kombinování různých druhů vína a jídel a také z výběru správné sklenice. Čím více toho však o víně víte, tím častěji se snažíte porušovat vzorce, protože jsou vodítkem, nikoli pravidlem. Obecně platí, že vína těžší chuti se lépe hodí k těžšímu a aromatičtějšímu jídlu, proto máme rádi suché červené víno k hovězímu masu nebo pikantním sýrům a šumivé bílé víno k salátům. Pokud však chcete zkombinovat lehký pokrm z kuřete s červeným vínem, existují takové, které tuto práci udělají skvěle. Abyste získali více dovedností a zkušeností, doporučujeme vám pít víno na cestách a přivézt si ho domů jako suvenýr, zvláště když se chystáte na jih Evropy, ale nejen tam.

TIP: Podívejte se na článek: Jak vybrat nejlepší červené víno?

Kde koupit kvalitní víno?

Vybrat nejlepší víno je hodně těžká a subjektivní věc, ale máme pro Vás pár tipů, kde koupit kvalitní víno.

Osobní vinotéka

Specializovaný eshop na prodej vína. V jejich nabídce naleznete spoustu druhů vína.

Vicom Víno

Vicom víno je taky eshop specializovaný na prodej vína. V jejich nabídce naleznete spoustu druhů vína.

Portske.cz

Internetový obchod Portske.cz, jak už název napovídá, se specializuje na prodej Portského vína.

Alkohol.cz

Alkohol.cz je jeden z největších a nejoblíbenějších eshopů v ČR. V jejich nabídce tak samozřejmě naleznete velký výběr vín.

Bestdrink.cz

Bestdrink.cz má ve své nabídce taky celou řadu vín. Podívejte se sami.

Warehouse1.cz

A na závěr Warehouse1.cz taky mají ve své nabídce nejrůznější druhy vín.

Kde nakupujete své oblíbené víno Vy? Podělte se s námi v komentářích o své zkušenosti s českými eshopy. Nebo máte raději vína z Vaší vinotéky?

Podobné příspěvky