Šumivá vína jsou velmi oblíbeným druhem vína, a to nejen v letním období. Jsou vhodná jako přípitek na společenských událostech, oslavách, večírcích a dalších akcích. Často jim říkáme „šáňo“ nebo „šampáňo“, ale o skutečné šampaňské se většinou nejedná, obvykle jde o sekt. Jaký je rozdíl mezi sektem a šampaňským, a jaké vybrat vhodné šumivé víno?

Rozdělení šumivých vín – jak odlišit sekt a šampaňské?

Šumivá vína rozdělujeme na sekty a šampaňská vína, a to podle způsobu výroby a místa, kde byla vyrobena. Sekt je vzhledem ke svému perlení často zaměňován s šampaňským, ale nejedná se o to samé.

Názvem šampaňské se může honosit pouze víno sklízené a vyráběné v oblasti Champagne ve Francii. Tato oblast si získala ochrannou známku v roce 1908. Výroba šampaňského probíhá klasickou metodou, tedy kvašením vína v láhvi neboli metodou Champenoise.

Šumivá vína, která nejsou šampaňským, se nazývají sekty. Jedná se o šumivé nápoje, které se skladují ve skleněných lahvích s korkovým či plastovým uzávěrem, jenž lze z láhve vytlačit tlakem. Sekty mohou být vyráběny po celém světě, buď také metodou Champenoise, jako například Cava nebo Cremant.

Rozšířenějším způsobem výroby sektů je kvašení v tanku, také nazývané Charmantova metoda. Velmi oblíbeným a vyhledávaným sektem poslední doby je italské šumivé víno Prosecco, které naleznete v nabídce e-shopu Vinnyshop.cz.

Vynikající šumivá vína za skvělé ceny

Společnost GWL provozující e-shop Vinnyshop poskytuje širokou nabídku vynikajících šumivých vín. Na jejich e-shopu naleznete věhlasná šampaňská brut, jako je Dom Pérignon a jedno z nejvzácnějších šampaňských Krug. Součástí nabídky jsou také tradiční rodinné Champagne domy špičkové kvality Guy Charlemagne a Forget Brimont, které produkují skvělá a cenově příznivá šampaňská vína.

V nabídce Vinnyshop dále naleznete italské Prosecco i ostatní šumivá vína, jako je například Frizzante Bianco či Bagglieti No. 7 Rosé. Opomenout nesmíme ani alternativu k šampaňskému vínu – Cremant de Bourgogne, které není produkováno v Champagne, ale je vyráběno stejnými postupy v ostatních regionech Francie. Aby mohlo víno nést označení Cremant, musí pocházet z přesně vymezených apelací.Nabídka Vinnyshop.cz obsahuje pouze kvalitní šumivá vína z těch nejvýznamnějších oblastí. Veškerá vína vám ochotně zavezou domů, nebo si je můžete vyzvednout v prodejně v Praze Vysočanech.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *