Charakteristika

Ryzlink rýnský, přezdívaný král vín nebo také víno králů, je starobylá pozdní odrůda, která se právem řadí mezi ta nejkvalitnější vína. Nejlepší kvality dosahuje víno, pokud jsou hrozny sklizeny koncem října až začátkem listopadu, aromatické látky této odrůdy se totiž nejlépe vyvíjí při střídání nižších nočních teplot se slunečnými dny. Ryzlink rýnský patří mezi nejrozšířenější odrůdy, pěstuje se téměř po celém světě. Největším producentem této odrůdy je Německo, za kterým následuje Francie, dále potom Rakousko a Lucembursko. Z producentů mimo Evropu je vhodné jmenovat zejména Austrálii. V České republice se Ryzlink pěstuje na Litoměřicku, Mělnicku, Znojemsku, Strážnicku a v okolí Bzence. Ve většině těchto oblastí můžeme nalézt krásné cyklistické trasy, díky kterým se nám naskýtá příležitost poznat celou oblast stejně jako i toto víno.  

  • Barva – Barva tohoto vína bývá světle žlutozelená. S rostoucí zralostí ovšem můžeme pozorovat až zlatavé odstíny, které u výběru z bobulí pak nabývají až jantarové podoby.
  • Vůně –  U Ryzlinku rýnského se může objevovat celá škála vůní, která závisí na půdním typu a také ročníku vína. Zpravidla je tato vůně velmi jemná, někomu může připadat slabě muškátová. Cítit můžeme také kvetoucí lipový květ. Mezi ovoce, které ve vůni můžeme najít pak patří broskve, ananas, či meruňky.
  • Chuť – Také v chuti, která je plná a harmonická, můžeme nalézt broskve, ananas, či meruňky, dále ale také například med, marcipán, nebo citronovou kůru.

Tato odrůda je také velmi vhodná k archivaci, díky které dosahuje výjimečné kvality.

Historie

Za původem odrůdy Ryzlinku rýnského se musíme vydat na dlouhou pouť daleko do minulosti. Začala se pěstovat v oblasti údolí horního toku řeky Rýn a to již v 15. století, konkrétně je možné doložit pěstování této odrůdy písemnými záznamy od roku 1435. Není ovšem bez zajímavosti, že pravý potenciál této odrůdy byl odhalen až v roce 1775. Do té doby se Ryzlink netěšil přílišné oblibě, a to zejména z toho důvodu, že kvůli brzké sklizni nevynikly řádně jeho kvality. Legenda pak praví, že právě v roce 1775 mniši benediktinského kláštera v Porýní sklidili Ryzlink později, než bylo zvykem. V době této sklizně byla již většina bobulí napadena jistým ušlechtilým druhem plísně, jednalo se o plíseň šedou, neboli botrytidu, ta dodala vínu vskutku výjimečnou chuť. Od té doby až po současnost jsou hrozny této odrůdy sklízeny až na přelomu října a listopadu. V České republice se Ryzlink pěstuje od 17. století.

K jakému jídlu si toto výjimečné víno zvolit?

Víno a jídlo je kombinace, bez které si správnou degustaci lahodných vín, ale ani skleničku vína v pohodlí domova, neumíme představit. Jaké víno, ale zvolit, aby se spolu s jídlem vhodně doplňovalo?

Mladší Ryzlink se skvěle hodí k tučnějším pokrmům. Zvolit ho tak můžeme k tučným rybám, vhodně se doplňuje také s drůbeží, či asijskou kuchyní. Pokud se chystáte připravovat omáčku z bílého vína, jistě se nebojte sáhnout právě po mladém Ryzlinku, který se k její přípravě báječně hodí.

Starší Ryzlink je pak vhodné podávat téměř ke každému slavnostnímu pokrmu. Podle legend byl velmi oblíbený na šlechtickém, dokonce ale také na císařském dvoře, kde byl využíván právě při slavnostních příležitostech, jakými byly různé oslavy, či návštěvy významných hostů. Toto víno se tak hodí například k pečenému králičímu masu, nebo slavnostním pokrmům z drůbeže a ryb.

Kromě stáří vína, je ale vhodné párovat víno s jídlem také na základě jeho typu a charakteristiky. Po sladším výběru můžeme sáhnout k lehkým dezertům. Kabinetní vína se skvěle doplňují se slanými předkrmy nebo jemným telecím masem. 

Podobné příspěvky