Zobrazen jediný výsledek

 • Chablis 2022

  Chablis 2020, Domaine Besson

  499 

  HODNOCENÍ VLÁDI VAŇKA z OceněnáVína.cz

  88 bodů – harmonicky udělané, minerálně slané Chablis s dlouhou dochutí a velmi dobrou strukturou. 

  DALŠÍ OCENĚNÍ KVALITY VÍNA:

  • 93 bodů – Decanter Wine Awards 2021 – ročník 2019
  • 88 b. od Tima Atkina
  • Nejlepší mladý vinařský talent Burgunska roku 2018

  Chablis je z malého rodinného vinařství, které bylo založeno už v roce 1902 – víno pochází ze 7ha vinice a zrálo 12 měsíců metodou sur lie a nepatrné procento, jen cca 3% vína, bylo chvíli ve velkých dubových sudech.

  CHARAKTERISTIKA VÍNA:

  Chablis, Domaine Besson

  Víno má bohatou a komplexní aromatiku. Přes minerálně citrusový charakter jde škála vůní až do dozrávajících nektarinek a vyzrálých žlutých jablek.

  Chuť je svěží, středně plná, skvěle šťavnatá, velmi minerální, což je super předpoklad, který bude krásně držet víno a jeho strukturu i po dobu zrání a archivace. Přestože je víno typicky minerální a šťavnaté, je v něm znát i poměrně extraktivní a koncentrovaný chuťový charakter, který víno slibovalo už na nose. Dochuť je dlouhá.

  DOPORUČENÁ TEPLOTA PODÁVÁNÍ: 12-14 °C = vyndejte Chardonnay z lednice cca 30 min před podáváním.

  ARCHIVAČNÍ POTENCIÁL: K pití teď. Potenciál min. 4-5 let archivace.

  Obsahuje siřičitany – mimochodem, věděli jste, že ve víně je jich stejně jako třeba v colových nápojích? V sušeném ovoci je této látky ještě 8x více… Obecně platí, že BIO vína obsahují méně oxidu siřičitého. Pokud je vám po víně špatně, většinou to bývá spíše horší kvalitou vína než obsahem této látky. 

   

  CHCETE SI ROZŠÍŘIT OBZORY A PRONIKNOUT VÍCE DO SVĚTA VÍNA?

  Objevil jsem totiž, že nejrychlejší poznání světa vína i vašich vinných preferencí nastává, když máte možnost názorně porovnat rozdíly v projevu a stylu vína. Ochutnejte Chablis z Domaine Besson ve srovnání s následujícími víny:

  • Srovnání různých poloh: zajímavé bude srovnání s vínem v podobném stylu, ale ze Španělska – Chardonnay Todo Sobre Mi.

  Srovnání různých úrovní kvality a stylu vína: poučné bude i srovnání s Chablis z 1er Cru vinic, tedy vybraných vinic vyšší kvality, ze stejného vinařství. Nebo s jeho chuťovým „opakem“, Chardonnay z biodynamického vinařství, které zrálo v nových francouzských sudech a místo šťavnaté minerality vám nabídne plnost a komplexní škálu vůní, od ovoce a oříšků až po tóny másla.